Darījuma uzraudzība ir viens no centrālajiem elementiem klienta izpētes procesā, kas palīdz NILLTPFN likuma subjektiem efektīvi atklāt un novērst iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu vai terorisma finansēšanu. Atšķirībā no sākotnējās klienta izpētes, darījuma uzraudzība ir pastāvīgs un uz riskiem balstīts process, kura mērķis ir:
Darījuma uzraudzības atklāšanas kārtība attiecas uz iekšējo procedūru, kā NILLTPFN likuma subjekts identificē, reģistrē un analizē darījumus, kas varētu liecināt par augstāku risku. NILLTPFN likuma 7. pants skaidri paredz, ka jānosaka kritēriji, kas liecina par nepieciešamību izvērtēt konkrētu darījumu.
Šī kārtība ietver šādus komponentus:
Organizācijai jānosaka, kādi apstākļi vai signāli uzskatāmi par aizdomīgiem vai neatbilstošiem, piemēram:
Ja tiek atklāts aizdomīgs darījums:
Grāmatvedības pakalpojumu sniedzējs identificē, ka jauns klients, kam deklarēts mikrouzņēmuma statuss un neliela apgrozījuma prognoze, vienā mēnesī veic vairākus starptautiskus pārskaitījumus par lielām summām uz valstīm, kas iekļautas augsta riska sarakstā. Pamatojoties uz atklāšanas kārtību:
Darījumu uzraudzības atklāšanas kārtība ir būtiska sastāvdaļa katra NILLTPFN likuma subjekta iekšējās kontroles sistēmā. Tā ļauj savlaicīgi identificēt un reaģēt uz potenciāli noziedzīgiem darījumiem, stiprinot organizācijas spēju izpildīt normatīvās prasības un samazinot tiesiskos riskus.
No 2025. gada 10. jūnija stājas spēkā būtiski grozījumi Krimināllikumā, kas paredz pastiprinātu atbildību par starptautisko un nacionālo sankciju pārkāpumiem. Šīs izmaiņas ievērojami paplašina sankciju riska pārvaldības nozīmi uzņēmumu darbībā, īpaši tiem, kuri sadarbojas ar partneriem no augsta riska jurisdikcijām vai darbojas nozarēs, uz kurām attiecas Eiropas Savienības sankciju režīmi. Kā ieviest šos grozījumus savā iekšējās kontroles sistēmā?
Abonēt IKS metodikas, subjektu apmācības: NILLN.LV IKS komplekti
Reģistrēties bez maksas: PARTNERsafe risku pārvaldības platforma