Kam jāziņo par atbildīgo personu NILLTPFN jautājumos?

Ikvienam uzņēmumam vai profesionālim, kas darbojas kā NILLTPFN subjekts – piemēram, grāmatvedim, nodokļu konsultantam, nekustamo īpašumu darījumu starpniekam un citiem –, ir likumā noteikts pienākums iecelt atbildīgo personu, kura veic iekšējās kontroles sistēmas uzraudzību noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanai.

Taču tikai ar iecelšanu nepietiek – par šo personu ir jāziņo gan Finanšu izlūkošanas dienestam (FID), gan attiecīgajai uzraudzības iestādei, lai nodrošinātu atbilstību normatīvajiem aktiem.

Kas ir atbildīgā persona NILLTPFN jautājumos?

Saskaņā ar NILLTPFN likuma 7. panta otro daļu, iekšējās kontroles sistēmas izveide un uzturēšana ir katra NILLTPFN subjekta pienākums. Šo sistēmu pārraudzību un īstenošanu uzņēmumā nodrošina atbildīgā persona, kuru subjekts izraugās no sava vadības līmeņa personāla.

Šai personai jāpiemīt pietiekamai kompetencei, zināšanām un neatkarībai, lai efektīvi veiktu risku novērtēšanu, darījumu uzraudzību, ziņojumu sagatavošanu Finanšu izlūkošanas dienestam (FID), kā arī darbinieku apmācību šajā jomā.

Kam jāziņo par atbildīgās personas iecelšanu?

Atbilstoši NILLTPFN likuma 10. pantam, informācija par atbildīgās personas iecelšanu jāiesniedz Finanšu izlūkošanas dienestam (FID), kā arī attiecīgajai uzraudzības un kontroles iestādei – atkarībā no konkrētā uzņēmuma darbības jomas:

  • Latvijas Bankai – ja tas ir finanšu iestāžu uzraudzības jautājums;
  • Valsts ieņēmumu dienestam (VID) – ja subjekts ir grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējs, nodokļu konsultants u.c.;
  • Zvērinātu notāru padomei, Zvērinātu advokātu padomei, Zvērinātu revidentu asociācijai – attiecīgi šo profesiju pārstāvjiem;
  • Patērētāju tiesību aizsardzības centram, FKTK – pēc darbības specifikas.

Tas nozīmē, ka katram NILLTPFN subjektam ir pienākums gan iecelt, gan pienācīgi paziņot par šo iecelšanu – gan FID, gan attiecīgajai uzraudzības iestādei, lai nodrošinātu caurspīdīgu un atbildīgu sistēmas pārvaldību.

Kad un kā jāziņo?

Ziņošana par atbildīgās personas iecelšanu jāveic 30 dienu laikā pēc likuma subjekta statusa iegūšanas. Praksē tas bieži notiek elektroniski caur konkrētās uzraugošās iestādes portālu, piemēram, EDS (VID gadījumā) vai ar oficiāla iesnieguma starpniecību.

Svarīgi – ja notiek izmaiņas attiecībā uz atbildīgo personu (piemēram, mainās persona vai tās kontaktinformācija), par to tāpat jāziņo, ievērojot iepriekš minēto termiņu.

Kāpēc tas ir būtiski?

Pareiza un savlaicīga atbildīgās personas paziņošana nodrošina, ka:

  • FID un uzraudzības iestādes var efektīvi komunicēt ar subjektu krīzes vai aizdomīgu darījumu gadījumā;
  • subjekts spēj pierādīt atbilstību normatīvajiem aktiem pārbaudēs;
  • tiek minimizēti reputācijas un juridiskie riski.

NILLTPFN subjektiem ir pienākums savlaicīgi informēt kompetentās iestādes par kvalificētas un atbilstoši sagatavotas atbildīgās personas iecelšanu.

Šī prasība nav tikai normatīvi noteikts juridisks pienākums – tā ir arī būtiska sastāvdaļa efektīvas iekšējās kontroles sistēmas īstenošanā un uzņēmuma reputācijas aizsardzībā, nodrošinot caurspīdīgu un profesionālu pieeju noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas risku pārvaldībai.

Pieteikties: Nozares akualitates APRĪLIS 2025

Aicinām visus interesentus piedalīties NILLN.LV / PARTNERsafe bezmaksas informatīvajā vebinārā “Nozares aktualitātes APRĪLIS 2025 – NILLTPFN un SANKCIJAS”. Pasākumā apskatīsim svarīgākos jaunumus, kas ietekmēs uzņēmumu darbību, un sniegsim praktiskus padomus, kā saglabāt atbilstību pastiprinātai uzraudzībai un izvairīties no iespējamiem riskiem.

Pieteikt: iekšējās kontroles sistēma

Abonēt IKS metodikas, subjektu apmācības: NILLN.LV IKS komplekti
Reģistrēties bez maksas: PARTNERsafe risku pārvaldības platforma

NILLN.LV / PARTNERsafe komanda 31.03.2025

NILLTPFN un Sankcijas – metodikas, apmācības, rīki