Kam ir tiesības pieprasīt NILLTPFN iekšējās kontroles sistēmu?

Nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) iekšējās kontroles sistēma ir būtisks rīks, lai nodrošinātu uzņēmumu un organizāciju atbilstību likumdošanas prasībām un novērstu nelikumīgas darbības. Lai nodrošinātu šo sistēmu efektivitāti, noteiktām institūcijām un personām ir tiesības pieprasīt informāciju par šādu sistēmu pastāvēšanu un darbību. Šajā rakstā tiks aplūkots, kam ir tiesības pieprasīt NILLTPFN iekšējās kontroles sistēmu un kāpēc tas ir svarīgi.

Valsts uzraudzības un kontroles institūcijas

  • Finanšu izlūkošanas dienests (FID) ir galvenā iestāde, kas atbild par NILLTPFN ievērošanu un uzraudzību. FID ir tiesības pieprasīt un pārbaudīt uzņēmumu iekšējās kontroles sistēmu (IKS), lai nodrošinātu, ka tās atbilst likumdošanas prasībām un efektīvi novērš nelikumīgu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu.  
  • Valsts ieņēmumu dienests (VID) no savas puses pieprasa un pārbauda IKS, pārsvarā veicot tematiskās pārbaudes NILLTPFN likuma subjektiem, kā arī veicot ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu. VID ir jābūt skaidrai pārliecībai, ka subjektiem izstrādātās procedūras ir vērstas uz nodokļu apiešanas un naudas atmazgāšanas risku novēršanu. 
  • Latvijas Banka (iepriekš Finanšu un kapitāla tirgus komisija) no savas puses regulē un uzrauga finanšu institūcijas, piemēram, bankas, apdrošināšanas sabiedrības un pensiju fondus. Tās pienākumos ietilpst arī NILLTPFN iekšējās kontroles sistēmas atbilstību pārbaude. 

Pašreiz arī ir aktuāli Latvijas Bankas pieprasījumi valūtas maiņas punktiem uzrādīt savu NILLTPFN IKS.

Par valsts iestādēm ir skaidrs, bet kāpēc IKS pieprasa privātie uzņēmumi?

Jau kādu laiku atpakaļ IKS attiecībā uz sankciju risku pārvaldību pieprasīja Latvijas kredītiestādes. Tiem jābūt pārliecinātiem, ka klients ievēro Sankciju likuma prasības, īpaši ja tā darbība un darījumi notiek ar ārzemju partneriem, īpaši no trešajām valstīm.

Pašlaik ir zināmi gadījumi, kad IKS attiecībā uz sankcijām pieprasa arī sadarbības partneri, kuriem ir NILLTPFN likuma subjekta statuss. Sākumā tas izraisa neapmierinātību un neizpratni, kāpēc tas ir vajadzīgs. Taču iedziļinoties ir skaidrs, ka tiem ir jāizvērtē sava sadarbības partnera piešķirtais riska līmenis, lai veiktu parasto vai padziļināto darījumu izpēti.

Sekosim līdzi aktuālajām ziņām NILLTPFN un sankciju jomā, kā arī savai IKS uzturēšanai aktuālajā redakcijā.

Pieteikt: Iekšējās kontroles sistēma

Abonēt IKS metodikas, subjektu apmācības: NILLN.LV IKS komplekti
Reģistrēties bez maksas: PARTNERsafe risku pārvaldības platforma

NILLN.LV / PARTNERsafe komanda 22.07.2024

NILLTPFN un Sankcijas – metodikas, apmācības, rīki