SIA ir nolēmusi gada beigās izmaksāt dalībniekiem dividendes 115 000 euro apmērā, samaksājot uzņēmuma ienākuma nodokli (UIN) pie dividenžu izmaksas. Pēc kāda laika banka ir pieprasījusi no SIA visus apliecinošos dokumentus, saistībā ar šo darījumu, t.i., gada pārskatu, dalībnieku lēmumu, VID iesniedzamos pārskatus — UIN deklarāciju un pārskatu par fiziskajām personām izmaksātajām summām. SIA visus dokumentus bankai ir piestādījusi.
Pēc pusotra mēneša uzņēmumā negaidīti ieradās VID darbinieki ar tematisko NILLTPFN (noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas) pārbaudi. Tika pratināti darbinieki, apsekotas ražošanas telpas un struktūrvienības, kā arī pārbaudīti uzņēmuma materiālie resursi. Tāpat tika veikta uzņēmuma partneru pārbaude. Uzņēmuma saimnieciskā darbība bija gandrīz paralizēta. Skaidrojot situāciju un pārbaudes pamatojumu, VID paskaidroja, ka ir saņemta sūdzība par naudas atmazgāšanu lielos apmēros.
Pārbaudot lietas materiālus, saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 61. pantu izrādījās, ka banka ir ziņojusi Finanšu izlūkošanas dienestam (FID) par dividenžu izmaksu. Uz šī pamata VID uzsāka plašo pārbaudi.
Dividenžu izmaksa dalībniekiem ir normāls uzņēmējdarbības process. Kā uzņēmumiem turpmāk pasargāties no šādiem negaidītiem kontroles pasākumiem?
Protams, tas nepasargās uzņēmumu no NILLTPFN pārbaudēm 100%, taču, ja dividendes ir nopelnītas godīgas saimnieciskās darbības ietvaros un saistības ar valsti ir izpildītas, uzņēmumam būs lielākas iespējas neiekrist FID un VID uzmanības lokā.
NILLTPFN pakalpojumu sniedzējiem ir svarīgi nodrošināt, ka viņu klienti un darījumi ir atbilstoši starptautiskajiem un vietējiem noteikumiem. Mūsu iekšējās kontroles sistēma palīdz uzņēmumiem efektīvi pārvaldīt riskus un nodrošināt atbilstību regulējumam.
Abonēt IKS metodikas, subjektu apmācības: NILLN.LV IKS komplekti
Reģistrēties bez maksas: PARTNERsafe risku pārvaldības platforma