Kā rīkoties, ja ir saņemta VID vēstule par NILLTPFN pārbaudi?

VID NILLTPFN pārbaudes joprojām ir aktuāls jautājums gan NILLTPFN likuma subjektiem, gan tiem pielīdzināmām personām. Plānojot subjektu uzraudzību, VID izmanto uz riska izvērtējuma balstītu pieeju. Šī pieeja paredz, ka lielāka uzmanība tiek pievērsta tiem subjektiem, kuru saimnieciskās darbības veids ir pakļauts augstākam nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas riskam. Vienlaikus šī pieeja neizslēdz nepieciešamību veikt neplānots vai specifiskas pārbaudes. Par pārbaudi ierastajā kārtībā VID nosūta vēstuli.

Kādiem svarīgiem aspektiem ir jāpievērš uzmanība pirms VID NILLTPFN pārbaudes?

  • Pirmkārt, vēstulē subjektam tiek lūgts sagatavot nepieciešamo informāciju pārbaudei. Ja subjektam rodas neskaidrības, piemēram, par iesniedzamās informācijas apjomu, viņam jāsazinās ar vēstulē norādītajiem pārbaudes veicējiem.
  • Otrkārt, ja subjektam objektīvu iemeslu dēļ nav iespējams nodrošināt pārbaudes norisi noteiktajā datumā vai laikā, nepieciešams vienoties par alternatīvu pārbaudes datumu un laiku. Atsevišķos gadījumos VID var veikt pārbaudi bez iepriekšēja brīdinājuma, apmeklējot subjekta deklarēto juridisko adresi vai saimnieciskās darbības vietu, lai pārliecinātos par sniegtajiem pakalpojumiem un NILLTPFN likuma prasību ievērošanu.
  • Treškārt, subjektam jāapzinās savlaicīgas reģistrēšanās nozīmīgums kā NILLTPFN likuma subjektam, jo pārbaudes uzsākšanas iemesls var būt saistīts ar apzinātu nereģistrēšanos VID, izvairoties no uzraudzības. Šādos gadījumos VID var lūgt sniegt skaidrojumu par subjekta saimniecisko darbību un tās atbilstību NILLTPFN likuma subjekta statusam pirms lēmuma par pārbaudes uzsākšanu.
  • Ceturtkārt, subjektam jāsagatavo vēstulē pieprasītā informācija, kas parasti attiecas uz konkrētu klientu padziļinātu izpēti, lai pārliecinātos par klientu izpētes un darījumu uzraudzības kārtību. Subjektam arī jānodrošina pieejamība dokumentācijai, kas apliecina NILLTPFN likuma prasību izpildi, piemēram, iekšējās kontroles sistēmas dokumentiem, klientu identifikācijas un izpētes materiāliem, riska novērtējumiem un darījumu uzraudzības informācijai.

Gadījumā, ja pārbaude notiek bez iepriekšēja brīdinājuma, sagaidāms, ka nepieciešamā dokumentācija būs pieejama vietā, kur tiek sniegti pakalpojumi, un subjekts spēs saprātīgā laikā sniegt VID pieprasīto informāciju. Nespēja sniegt informāciju noteiktajā termiņā var radīt pamatotas šaubas par tās patiesumu un esamību.

Šis raksts ir sagatavots, balstoties uz informāciju Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršana | Valsts ieņēmumu dienests (vid.gov.lv)

Pieteikt: Iekšējās kontroles sistēma

Abonēt IKS metodikas, subjektu apmācības: NILLN.LV IKS komplekti
Reģistrēties bez maksas: PARTNERsafe risku pārvaldības platforma

NILLN.LV / PARTNERsafe komanda 30.08.2024

NILLTPFN un Sankcijas – metodikas, apmācības, rīki