NILLTPFN likums nosaka stingrus nosacījumus attiecībā uz darījumu izpēti, lai nodrošinātu, ka finanšu sistēma nav izmantota noziedzīgiem mērķiem. NILLTPFN regulējums pieprasa, lai darījumu izpēte būtu rūpīga un pielāgota konkrētajam riska līmenim. Sākotnējā, vienkāršotā un padziļinātā izpēte nodrošina, ka visi klienti un darījumi tiek pārbaudīti atbilstoši noteiktai riska pakāpei. Bet cik tālu ir jāiet šajā izpētē?
NILLTPFN likuma subjekts jau vairākus gadus sniedz grāmatvedības pakalpojumus uzņēmumam, kas nodarbojas ar sadzīves tehnikas pārdošanu un remontu. Šim klientam ir piešķirts vidēja riska līmeņa grupas statuss, jo pakalpojumi tiek sniegti klātienē neidentificētām fiziskajām personām, skaidrā naudā. Klients pēkšņi paziņojis grāmatvedības pakalpojumu sniedzējam, ka paplašinās savus saimnieciskās darbības veidus un papildus nodarbosies ar sadzīves iekārtu uzpildīšanu ar HFC gāzi. Gāze tiks importēta no Ķīnas par izdevīgām cenām. Prognozēti darījumi ar Eiropas Savienības uzņēmumiem. Saņemot darījuma dokumentus, grāmatvedībā tiek konstatēts, ka gāze tiek iegādāta un pārdota ar uzcenojumu vienam un tam pašam ES uzņēmumam. Turklāt maksājuma rekvizīti pirkšanas un pārdošanas līgumos neatbilst informācijai, kas ir uzrādīta rēķinos un faktiski veiktajos maksājumos. Maksājums ir veikts par starpības summu, bez savstarpējās ieskaita līguma. Iedziļinoties preču pārvietošanas dokumentos, ir konstatēts, ka prece ir pārvietota ar kuģi, kura kravu klase neatbilst šāda tipa kravu pārvietošanai. Kuģa konosamentā trūkst būtiskas informācijas par iekrauto svaru, iepakojumu un kravu saņemšanas apliecinājumu. Papildus tam klientam šī darījuma norises laikā nebija piereģistrētas nekādas struktūrvienības, nav iegādāta tehnika un aprīkojums, nav pieņemti darbā speciālisti, kuri nodrošinātu šī darījuma izpildi. NILLTPFN likuma subjekts – ārpakalpojumu sniedzējs – no sava klienta ir pieprasījis rakstisku paskaidrojumu par šo darījumu norisi un izpildes nodrošinājumu, uz ko saņēmis vispārīgu atbildi. Rezultātā ārpakalpojumu sniedzējs nekavējoties apturēja sadarbību ar klientu un ziņoja par šo darījumu Finanšu izlūkošanas dienestam.
Šajā situācijā ir klasisks naudas atmazgāšanas piemērs. Klienta padziļinātās izpētes pieejas ir detalizēti aprakstītas NILLTPFN likuma 22. pantā. Tomēr NILLTPFN likuma subjektiem jābūt izstrādātiem kontroles un uzraudzības mehānismiem attiecībā uz saviem klientiem, kas ļaus laicīgi konstatēt neparastus darījumus. Par to arī runāsim nākamnedēļ, kārtējās nodarbībās “NILLTPFN un klientu izpēte: organizēšana un kontrole.”
IKS metodikas, subjektu apmācības: NILLN.LV komplekti
Reģistrēties bez maksas: PARTNERsafe risku pārvaldības platforma