Darījuma uzraudzība ir viens no centrālajiem elementiem klienta izpētes procesā, kas palīdz NILLTPFN likuma subjektiem efektīvi atklāt un novērst iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu vai terorisma finansēšanu.
Uzņēmumi, finanšu institūcijas un pat individuāli saimnieciskās darbības veicēji var nonākt sankciju pārkāpumu ķēdē pat neapzināti. Tāpēc ir būtiski izprast, kā un kad sadarboties ar Finanšu izlūkošanas dienestu (FID), lai novērstu vai laikus identificētu sankciju apiešanas riskus.
Šobrīd Valsts ieņēmumu dienests (VID) īpašu uzmanību pievērš subjektu iekšējās kontroles sistēmu (IKS) procedūru atbilstībai reālajai subjektu darbībai un informācijas apmaiņas kvalitātei ar Finanšu izlūkošanas dienestu (FID).
No 2025. gada 10. jūnija stājas spēkā būtiski grozījumi Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā un Krimināllikumā, kas paredz pastiprinātu atbildību par starptautisko un nacionālo sankciju pārkāpumiem. Šīs izmaiņas ievērojami paplašina sankciju riska pārvaldības nozīmi uzņēmumu darbībā, īpaši tiem, kuri sadarbojas ar partneriem no augsta riska jurisdikcijām vai darbojas nozarēs, uz kurām attiecas Eiropas Savienības sankciju režīmi. Kā ieviest šos grozījumus savā iekšējās kontroles sistēmā?